Yine Polis Kurşunu! 19 Yaşındaki Genç Yaşamını Yitirdi

Fransa’nın Manche bölgesinde 9 Haziran gecesi trafikte polis kontrolü esnasında trajik bir olay yaşandı. Polis kontrolünden kaçan 19 yaşındaki genç polis kurşunuyla yaşamını yitirdi.

Olayda hız sınırını aşıp polis kontrolüne takılan bir araca polis dur ihtarı yaptı fakat araçtakiler durmayıp devam edince ekipler aracın peşine düşütü.

Aynı anda aracı kovalayan başka bir polis ekibi aracın önünü kesti. Araçtaki üç kişiden ikisi gözaltına alındı fakat araçta bulunan bir kişi kaçtı.

Araçtan kaçan 19 yaşındaki genç 2 polis memuru ile karşı karşıya kaldı.

POLİS GÖZALTINA ALINDI

Cumhuriyet Savcısı Pierre-Yves Marot olaya ilişkin yaptığı açıklamada genci durdurmak için bir polisin şok tabancası kullandığını, eş zamanlı olarak diğer polisin de silahını ateşlemesi sonucu gencin göğsünden ölümcül bir yara aldığını belirtti.

Ulusal Polis Genel Müfettişliğinin (IGPN) de dahil olduğu soruşturmada polis “kasten adam öldürme” suçlaması ile gözaltına alındı.

YİNE POLİS KURŞUNU

Başkent Paris’in banliyölerindeki Seine-Saint-Denis’de, Aubervilliers’de 14 Mart’ta yaşanan olayda, bir motosiklet sürücüsü polisin “dur” ihtarına uymamış ve ardından yaşanan kovalamacada motosiklet ile polis aracı çarpışmıştı. Bu çarpışma sonucunda 18 yaşındaki genç hayatını kaybetmişti, bu da Paris’te protestolara neden olmuştu.

Ayrıca, Fransız polisinin 27 Haziran 2023’te Nanterre’de bir araca ateş açarak 17 yaşındaki sürücü Nael M’yi öldürmesi de geniş çaplı protestolara yol açmıştı. Bu olayda da polis şiddetine karşı tepkiler yükselmiş ve farklı kentlerde sokaklara çıkanlar olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir