Yıldırım saldırısı Rusya-Ukrayna cephesini karıştırdı: NATO devreye girebilir! ABD medyası uyardı: Avrupa’yı da ABD’yi de savaşın içine çeker

Rusya-Ukrayna savaşı 2 yılı geride bırakırken, Vladimir Putin devlet başkanlığının 5. dönemine girdi. Seçim zaferinin üzerinden geçen kısa süre içerisinde kuzeydoğu Ukrayna’ya sürpriz bir saldırı başlatan Rus lider, ilk yurtdışı ziyaretini de en yakın müttefiklerinden biri olan Çin’e gerçekleştirdi.

YENİ DÖNEMİN İŞARETLERİNİ VERİYOR

Batı medyasında yer alan analizlere göre Rus lider bu iki hamlesi ile 6 yıl sürecek olan yeni başkanlık dönemindeki önceliklerinin işaretini vermiş oluyor.

ABD’nin en güçlü iki jeopolitik rakibinin buluşması tüm dünya tarafından dikkatle izlenirken, iki lider Pekin’deki görüşmede bir güç gösterisi yaparak ‘sınırsız işbirliği’ mesajı verdiler.

Ukrayna işgali sonrası Batı’nın sert yaptırımlarıyla karşı karşıya kalan Moskova, Çin’e giderek daha fazla yaklaşıyor. İki ülke arasındaki ticaret giderek hızlanıyor.

RUSYA’NIN YILDIRIM SALDIRISI AVRUPA’YI ALARMA GEÇİRDİ

Rusya, başlattığı yaz taarruzu ile Ukrayna’nın ikinci büyük kenti Harkov’a biraz daha yaklaştı ve bölgedeki birkaç köyü ele geçirdi. ABD’li yayın kuruluşu CNN, Rusya’nın yaz taarruzunu ‘yıldırım saldırısı’ olarak nitelendirdi ve son gelişmelerin Avrupa’yı alarma geçirdiğini öne sürdü.

CNN’e göre, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle başlayan süreç, Avrupa için çığır açan bir meydan okumaya dönüştü. Rusya’nın Ukrayna’da ilerlemesiyle birlikte tüm bölge, bu çatışmanın eski bir Sovyet Cumhuriyeti’nin hayatta kalmasından daha fazlası olduğu gerçeğinin farkına vardı. Ukrayna’da başlayan şeyin Avrupa’yı gelecek yıllarda değiştireceği gerçeği her geçen gün daha da kaçınılmaz hale geliyor.

AVRUPA KENDİNİ SAVUNMAK İÇİN HAZIRLIK YAPIYOR

Putin’in yeni dönemde ilk iş olarak uzun süredir Savunma Bakanı olan Sergey Şoygu’yu görevden alıp yerine ekonomist Andrey Belousov’u ataması, ‘Rusya’yı tam teşekküllü bir savaş ekonomisine dönüştürme’ planı olarak yorumlandı.

Ukrayna’nın müttefikleri son gelişmeleri yakından takip edip sıkı önlemler alamaya başladı. Başka bir deyişle Avrupa artık sadece Ukrayna’yı desteklemek için değil, kendisini savunmak için de hazırlık yapıyor:

  • Norveç 12 yıllık devasa bir askeri genişleme planını duyurdu. 2036 yılına kadar savunma bütçesi iki katına, ordudaki tugay sayısı ise üç katına çıkacak.
  • İngiltere Başbakanı Rishi Sunak savunma harcamalarında büyük bir artış olacağını duyurdu .
  • Hollanda’da savunma bütçesi 2029 yılına kadar 31,2 milyar dolara çıkacak .
  • Fransa ihtiyaç duyulduğu taktirde Ukrayna’ya asker gönderebileceğinin sinyallerini veriyor
  • Almanya, Ukrayna’ya asker gönderme fikrini reddetse de, zorunlu askerlik hizmetini yeniden uygulamaya hazırlanıyor.

NATO DEVREYE GİREBİLİR! ABD MEDYASI UYARDI: AVRUPA’YI SAVAŞIN İÇİNE ÇEKER

Avrupa olası bir çatışma durumu için hazırlık yaparken, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski Rusya’nın kuzeydoğudaki ilerleyişi nedeni ile tüm ziyaretlerini iptal etti, bölgeye takviye ekipler gönderdi.

ABD’li New York Times gazetesi, NATO’nun Rusya’nın ilerleyişi nedeni ile Ukrayna’ya eğitmen göndermeyi düşündüğünü yazdı. NYT’ye göre bu hamle kırmızı çizgiyi bulanıklaştırırken Avrupa’yı da çatışmanın içine çekme riski taşıyor.

ABD GENELKURMAY BAŞKANI: KAÇINILMAZ GÖRÜNÜYOR

Kiev, Rusya’nın tehlikeli ilerleyişi sonrası ABD ve NATO’dan, cepheye gönderilecek 150 bin yeni askerin eğitilmesine yardım etmelerini istedi. ABD bu teklifi başta reddetti ancak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Charles Q. Brown Jr. dün yaptığı açıklamada NATO’nun Ukrayna’ya eğitmen göndermesinin kaçınılmaz göründüğünü söyledi.

New York Times’a göre ABD, ittifak anlaşması uyarınca eğitimcilere yönelik herhangi bir saldırının savunmasına yardım etmekle yükümlü olacak ve bu da potansiyel olarak Amerika’yı da savaşa sürükleyecek.?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir