İstanbul’da Kobanê Davası protestosu: JİTEM ittifakından kurtulacağız

Kobanê Davası’nda siyasetçilere verilen cezalar İstanbul’da protesto edildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Esenyurt ilçesindeki protestoya Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Esengül Demir, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Seyit Aslan da katıldı.

Çok sayıda siyasi parti temsilcisi ve demokratik kitle örgütlerinin de yer eylemde, alanda bulunanlar tarafından sık sık, “Bijî berxwedana Kobanê” (Yaşasın Kobanê direnişi), “Kobanê düşmedi düşmeyecek”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganları atıldı.

‘HESAP VERMEKTEN KAÇAMAZLAR’

Eylemde konuşma yapan EHP Genel Başkanı Hakan Öztürk, Kürt halkının baskılara karşı geçmişten bu yana yürüttüğü mücadeleyi sahiplendiklerini belirterek, “Sürekli tek olmaktan bahseden AKP teklemeye başladı. 31 Mart’ta, Van’da, 1 Mayıs meydanlarında ve Kürt halkının mücadelesi karşısında AKP tekledi. Özgürlük ve demokrasi getirmek için iktidarı göndermeliyiz. Kürt halkının mücadelesi onurumuzdur bu mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

EMEP Genel Başkanı Seyit Aslan ise “Arkadaşlarımızı özgürlüğe kavuşturana kadar mücadelemizi devam ettireceğiz. Tek adamın önünde hiçbir zaman boyun eğmedik, af dilemedik bugün de saray rejiminden dileyecek bir affımız yok. Mücadelemiz ile hakkımızı kazanacağız. Demokrasi isteyenlere ve Kürt sorununda barışçıl çözüm isteyenlere karşı çok büyük katliamlar yaşandı. Bu katliamların nedeni iktidarlarını korumak. Hiçbir diktatör ömür boyu hayatta kalmaz eninde sonunda Kürt ve Türk halkına hesap verecekler, hesap vermekten kaçamazlar” diye konuştu.

‘KOBANÊ DİRENİŞİ İNSANLIĞIN DİRENŞİYDİ’

Sol Parti MYK üyesi Alper Taş ise Gezi Parkı eylemleri ve Kobanê’nin önemli iki direniş olduğunu, halkların birlikte bu direnişi sahiplendiğini belirtti.

Taş, “Kobanê direnişi kafa kesenlere, kadınları köleleştirenlere karşı insanlığın direnişiydi. Sadece Kobanê değil Ankara, İstanbul, Diyarbakır da direndi. Bu direnişi hazmedemediler ve Suruç’ta gençlerimizi katlettiler, Ankara Garı’nda bizleri katlettiler. Bunlarda yetmedi Selahattin Demirtaş’ı, Figen Yüksekdağ’ı cezaevine attılar. IŞİD’e karşı verdiğimiz mücadeleyi cezalandırmaya kalktılar. Birlikte kazanacağız. Barışçıl, demokratik ve militan bir mücadele ile kazanacağız” dedi.

‘KUMPAS DAVASI ÇÖKMÜŞTÜR’

HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir de “Kobanê Kumpas Davası çökmüştür. Bu dava siyasi intikam davasıydı. Bu dava HDP’nin Kürtlerle, devrimcilerle, halklarla yürüttüğü mücadelenin önüne ket koymak için planlandı. Türkiye’deki devrimciler, emekçiler Kürt halkının yanındadır. Bu davayı açanlar tarihin çöp sepetine gömülecek o davada yargılananlar ise ülkenin aydınlık geleceği olarak var olacaklar” ifadelerini kullandı.

’31 MART’TA BÜYÜK BİR DERS VERİLDİ’

Son olarak konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, “Kürt halkını reddeden zihniyete karşı 31 Mart seçimlerinde büyük bir ders verildiğini” belirterek halka teşekkür etti.

“Kobanê’de Kürt, Türk, Arap, Alevi, Sünni gençleri IŞİD zulmüne karşı kendi toprağını ve geleceğini savunduğu için yargılıyorlar” diyen Bakırhan, “Emin olun Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ orada uzun süre kalmayacaktır. Bizler, cezaevlerindeki bütün siyasi tutsakların özgürleştiği bir Türkiye’yi hep birlikte göreceğiz. Yıkılmaz, gitmez, yenilmez diyenlere Türkiye hakları 31 Mart’ta büyük bir ders verdiler. Onlar 31 Mart’tan doğru dersler çıkarmadıklarını Kobanê kumpas davasında vermiş oldukları kararlardan bir kez daha anladık. Yeniden bu meydanları, renklerimiz, farklılıklarımız, sınıflar ve kimliklerle doldurarak bizi kumpas davası ile mahkum edenlere büyük bir ders daha vereceğiz” şeklinde konuştu.

‘CEZAEVİLERİ VIZ GELİR’

Kobanê Davası’nda asıl kaybedenin AK Parti-MHP ittifakı olduğunu söyleyen Bakırhan şöyle devam etti:

“Kobanê direnişindeki o örgü saçlı yoldaşlarımızın mücadelesi dünyaya örnek oldu. Moraliniz bozmayın. Bizler idam sehpalarında dahi başımız eğmeyen bir gelenekten geliyoruz. Onların cezaevleri vız gelir tırıs gider. Bizler o cezaevlerini defalarca gördük. Yargılandık, işkence gördük ama vazgeçmedik. Bizi yargılayan, yok sayan, haksız ve hukuksuz şekilde cezaevlerine koyan bu iktidardan, bu JİTEM ittifakından kurtulacağız. Baş eğmeyenlere, itiraz edenlere, birlikte ortak demokratik bir ülke mücadelesi yürütenlere selam olsun.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir